SMS
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa fiu cerc
Sa fiu cerc
Sa fiu cerc
Sa fiu automat
exprimat in cercuri
scrise automat.
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa ma scriu
De stofa aleasa
Incultura imi limiteaza scrisul
nu ma pot strofoca indeajuns
pentru a multumi un egol
pretentios lingvistic, istoric,
mitologic sau de alta
natura simandicoasa.
Slava Domnului pentru postmodernism.
De mere
Nu prea le am cu fotbalul
dar imi plac merele -
sunt suculente si ferme si
imi plac chiar daca se
gasesc la supermarket.
Uneori port conversatii despre
moarte - asa cu pretentii
spiritualo - buddhiste desi
ma tem de moarte in
realitate, dar.. imi plac
merele.
Clasicism
Vin la yoga - artistic artistic
cu maracini pe talpi sihastru
practic coloana dreapta - bastan
tin predici colegilor mei de maidan
foamete-n ceruri - spanac pe pamant
vin la yoga sa dansez si sa cant
cu stil si respect - pentru adevaratii plopi.
Adevarata a 5-a poezie
Adevarata a 5-a poezie
adevarat vorbind nu se poate scrie.
De vrei s-asterni cuvinte mici sau multe
indiferent ce scrii - ies toate oarbe, surde, mute.
De vrei sa o citesti - sa rostesti doar
vorba corbului - si mainii mortului sa-i pui
intre degete - pana corbului.. intre degetele reci;
Si glasul corbului in vanatul gatlej.
A 5-a poezie.. rece, oarba, muta, surda
stranie realitate - pur absurda.
luni, 25 iunie 2012
duminică, 22 aprilie 2012
"post uman" - jocuri
1. Anunt din Bardo Dayli
fost rata salbatica, sobolan pe vas,
+ experienta ca animal de companie
(2x porcusor de Guineea, papagal)
Caut a fi angajat pe un post uman.
2. Tin post
De trei zile am mancat doar vase
de tot felul: adanci pentru ciorbe,
din acelea cu floricele albastre pe margini,
un ceainic cu doua cescute si ocazionalele
scrumiere (cand am fost prin baruri) sau solnite.
Ultima oara cand am mancat o persoana a fost de Pasti.
Acea tanara pe care am intalnit-o la magazin.
De atunci tin post uman.
3. Si iar chestii spirituale
Mi-e frig.. sau nu.
Am murit. Mare scofala!
Acum vad luminite... o tigara in intuneric
Si niste reflectoare.
Ce mai vis, ce mai stare!
Acest a fi.. post-uman.
4. aceasta nu e a mea. Sunt doar niste cuvinte
de pe un biletel - dupa o "stare" - de la o fata. Evident.
De la regasirea acelui bilet a pornit acet joc, mai sus vizibil.
"post-uman
inertia gandului in sfert de traire.
cuvant fluid
poarta spre stare"
fost rata salbatica, sobolan pe vas,
+ experienta ca animal de companie
(2x porcusor de Guineea, papagal)
Caut a fi angajat pe un post uman.
2. Tin post
De trei zile am mancat doar vase
de tot felul: adanci pentru ciorbe,
din acelea cu floricele albastre pe margini,
un ceainic cu doua cescute si ocazionalele
scrumiere (cand am fost prin baruri) sau solnite.
Ultima oara cand am mancat o persoana a fost de Pasti.
Acea tanara pe care am intalnit-o la magazin.
De atunci tin post uman.
3. Si iar chestii spirituale
Mi-e frig.. sau nu.
Am murit. Mare scofala!
Acum vad luminite... o tigara in intuneric
Si niste reflectoare.
Ce mai vis, ce mai stare!
Acest a fi.. post-uman.
4. aceasta nu e a mea. Sunt doar niste cuvinte
de pe un biletel - dupa o "stare" - de la o fata. Evident.
De la regasirea acelui bilet a pornit acet joc, mai sus vizibil.
"post-uman
inertia gandului in sfert de traire.
cuvant fluid
poarta spre stare"
Vishnu la facultatea mea
Am venit la facultate, draga Vishnu. Esti multumit?
Sunt confuz si dorm pe mine - azi-noapte n-am dormit.
De la durerea de dinte, ce altceva? Esti multumit? Da, da!
Iar acum ma prefac a scrie ceva. Draga Vishnu... puslama!
Sunt confuz si dorm pe mine - azi-noapte n-am dormit.
De la durerea de dinte, ce altceva? Esti multumit? Da, da!
Iar acum ma prefac a scrie ceva. Draga Vishnu... puslama!
Si poezia asta era pentru cineva
(fara titlu oficial inca)
A ta tacere langa mine-mi bate
inima in pulsuri ritmate de duet
ascuns albastru violet patruns
de stele calauzitoare,
muribundele cerului aprins..
Pe furis prin tine vad si valuri
ma despoaie de invalurite panze
acum patrunse - te sarut
hranitor din cap pana-n picioare
la ale caror urme ma cuprind
in mine pana la sfarsit
de m-ai lasa doar sa ma-ntind
in fata lor.. in urma ta
deasupra noastra
o ultima sclipire
Efemera Nemurire
fericite nefericte atins
odata ce te-am cunoscut
odata ce m-am stins.
2012 - Asta e cea mai noua poezie de fapt, din cele ce l-am postat acusi si urmeaza dupa ea. Majoritatea sunt gasite pe diverse ciorne de acum cativa ani.
A ta tacere langa mine-mi bate
inima in pulsuri ritmate de duet
ascuns albastru violet patruns
de stele calauzitoare,
muribundele cerului aprins..
Pe furis prin tine vad si valuri
ma despoaie de invalurite panze
acum patrunse - te sarut
hranitor din cap pana-n picioare
la ale caror urme ma cuprind
in mine pana la sfarsit
de m-ai lasa doar sa ma-ntind
in fata lor.. in urma ta
deasupra noastra
o ultima sclipire
Efemera Nemurire
fericite nefericte atins
odata ce te-am cunoscut
odata ce m-am stins.
2012 - Asta e cea mai noua poezie de fapt, din cele ce l-am postat acusi si urmeaza dupa ea. Majoritatea sunt gasite pe diverse ciorne de acum cativa ani.
vineri, 27 ianuarie 2012
Fluierand
Culmile tale sfinte,
Trecatorile cele strimt,
Dealurile far de cuvinte
si ale tale vai - adanci
umedele alunecoase stanci
si pietre de morinte
-de la Popasul Pas Fierbinte.
Pe toate mi le-aduc aminte
greu, incet, usor mereu
usor acum, cand rad, cand spun
cand jur cu inima pe-a ta ureche
din pestera Craiasa Mare - rasare rima veche
ce-adunata-n ramuri si pusa la geamuri
face sa tremure dragoni - balauri
si neamuri din batrani parinti
sa se roage pentr-ale noastre minti.
Sa se deschida Cerul - Tuni!
Si piscurile lasa
asupra lor sa le doboare
usor si ferm convingatoarea zare
din a carei raza sper
in fiecare zori.
Trecatorile cele strimt,
Dealurile far de cuvinte
si ale tale vai - adanci
umedele alunecoase stanci
si pietre de morinte
-de la Popasul Pas Fierbinte.
Pe toate mi le-aduc aminte
greu, incet, usor mereu
usor acum, cand rad, cand spun
cand jur cu inima pe-a ta ureche
din pestera Craiasa Mare - rasare rima veche
ce-adunata-n ramuri si pusa la geamuri
face sa tremure dragoni - balauri
si neamuri din batrani parinti
sa se roage pentr-ale noastre minti.
Sa se deschida Cerul - Tuni!
Si piscurile lasa
asupra lor sa le doboare
usor si ferm convingatoarea zare
din a carei raza sper
in fiecare zori.
joi, 20 octombrie 2011
În eternă îmbrățișare
Caldă-mi este noaptea
Și frigul mi-este tihnă
Singurătatea pace
Și ochiului meu orb - lumină.
-lângă tine
Freamăte și vuiet
Alungate-s de o șoaptă
Rostită de cristale buze
În urechea mea dreaptă,
Ce aplecată-i doar de adevăr.
Și-mi spui ușor.. că am să mor.
Și rost apus..
Și cuvinte mute.
-ca răspuns și îmbrățișare
Și tot ce-i nou va sta ascuns
-la atingerea ta.
În eternă îmbrățișare.
Și frigul mi-este tihnă
Singurătatea pace
Și ochiului meu orb - lumină.
-lângă tine
Freamăte și vuiet
Alungate-s de o șoaptă
Rostită de cristale buze
În urechea mea dreaptă,
Ce aplecată-i doar de adevăr.
Și-mi spui ușor.. că am să mor.
Și rost apus..
Și cuvinte mute.
-ca răspuns și îmbrățișare
Și tot ce-i nou va sta ascuns
-la atingerea ta.
În eternă îmbrățișare.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)