am scris odată ceva
despre mine
în marea moartă dar
fără ştire
de compoziţia ei
din cauza procesului de osmoză
s-a şters
şi fără urme
a lăsat doar vagă impresie
a actului săvârşit
într-o minte
ce până şi această amintire
avea să uite
sâmbătă, 13 martie 2010
Hai să încercăm ceva
am fost cumva pasăre şi m-am căcat pe tine în altă viaţă? Nu cred.
Am visat că eram bunicul meu din străinătate şi că visam că eu,
nepotul lui preferat a murit azi-noapte în somn.
Fără să-mi dau seama de ce dorm, m-am trezit la sunetul rădăcinilor
oamenirii zvârcolindu-se de-a lungul mileniilor prin măruntaiele materiei.
Am fost la mamaie în sat şi mi-a presărat pe cap făină
păsărele s-au strâns în jurul meu şi mi-au ciugulit din cap
pâinea ce începuse deja să crească mai vie şi mai deasă
decât m-aş fi aşteptat.
Când am socotit că de-ajuns sunt cele întâmplate
Luat-am traista din ascunzişul copilăriei ancestrale
şi cu ea pe umăr plecat-am spre meleagurile îndepărtate
la care se face atâta reclamă la relevizor.
Ajuns în apus, atât de adânc în infernuri coborât
mi-am comandat un Cola pentru a-mi distruge
ultimele bunuri rămase: principii, valori şi altele.
Am scăpat apă curată în marea de rahat.
Ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat,
detaşat de toate, intim îndepărtat
de minele la care am renunţat
Libertatea e nemanifestată, cristal
ce pururi reflectă şi niciodată nu se modifică
fundament al perisabilelor, neîntinat.
Am visat că eram bunicul meu din străinătate şi că visam că eu,
nepotul lui preferat a murit azi-noapte în somn.
Fără să-mi dau seama de ce dorm, m-am trezit la sunetul rădăcinilor
oamenirii zvârcolindu-se de-a lungul mileniilor prin măruntaiele materiei.
Am fost la mamaie în sat şi mi-a presărat pe cap făină
păsărele s-au strâns în jurul meu şi mi-au ciugulit din cap
pâinea ce începuse deja să crească mai vie şi mai deasă
decât m-aş fi aşteptat.
Când am socotit că de-ajuns sunt cele întâmplate
Luat-am traista din ascunzişul copilăriei ancestrale
şi cu ea pe umăr plecat-am spre meleagurile îndepărtate
la care se face atâta reclamă la relevizor.
Ajuns în apus, atât de adânc în infernuri coborât
mi-am comandat un Cola pentru a-mi distruge
ultimele bunuri rămase: principii, valori şi altele.
Am scăpat apă curată în marea de rahat.
Ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat,
detaşat de toate, intim îndepărtat
de minele la care am renunţat
Libertatea e nemanifestată, cristal
ce pururi reflectă şi niciodată nu se modifică
fundament al perisabilelor, neîntinat.
vineri, 19 februarie 2010
Distanţele în om
Distanţa dintre om şi gândurile sale
este egală cu distanţa
dintre om şi propria sa moarte;
Doar însuşi gândul îl desparte.
Însă un gând şi al lui sfârşit,
Despărţite-s de vidul-infinit
dintre două gânduri separate.
este egală cu distanţa
dintre om şi propria sa moarte;
Doar însuşi gândul îl desparte.
Însă un gând şi al lui sfârşit,
Despărţite-s de vidul-infinit
dintre două gânduri separate.
marți, 16 februarie 2010
Manifestare scurtă a principiului cosmic distrugător

Şi s-a ridicat din bancă
a scos cu răbdare toate foile din ghiozdan,
le-a sfâşiat cu poftă apoi din ele a făcut un foc
şi aşa a ars facultatea.
Apoi a luat şi el foc. Şi-a ars buletinul şi legitimaţia de student
Şi toate măştile lui sociale, toate normele şi regulile civilizaţiei,
s-au prefăcut în scrum.
Şi contunuând sa ardă în drum spre casă,
Asfaltul de sub picioarele sale a luat foc,
s-a cutremurat, s-a crăpat şi încreţit până când s-a dezlipit de pe Pământ.
Haine, mobilă, poze, covoare şi alte averi,
nimic nu a rămas după incendierea fostului cămin.
Apoi a continuat cu distrugerea lumii create de om.
Când a terminat s-a aşezat lângă un copac
a lăsat un foc mocnit de lemne să îi ţină de cald peste noapte
şi s-a culcat.
Dimineaţa, când s-a trezit, focul se stinsese.
sâmbătă, 23 ianuarie 2010
Calea Ascetă pentru începători
Se iau cele mai aprige dorinţe şi se renunţă la ele cu desăvârşire;
Se observă principalele calităţi, apoi se jură că acestea nu vor mai fi manifestate niciodată;
Se părăseşte domiciliul şi zona frecventată şi se caută un loc ce contrazice toate condiţiile actuale,
dacă am trăit în oraş ne vom mută într-o peşteră sau pădure, iar dacă am trăit în solitudine vom caută o metropolă);
Nu se ia contact cu animale, oameni sau alte fiinţe tereste şi/sau din astral.
În caz că acest lucru începe sa ne placă, socializarea devine obligatorie şi intensă -atâta timp cât îşi păstrează caracterul neplăcut;
Se neagă foamea, apetitul sexual şi orice altă necesitate fizică, până când se ajunge în pragul nebuniei;
Apoi se neagă pragul, nebunia şi seninătatea mentală într-u totul şi simultan;
Se neagă aparenţa că aceasta ar fi o poezie comică şi se ia în serios şi se aplică.
Dacă în urma întrunirii tuturor acestor condiţii nu s-a realizat Revelarea Sinelui,
Atunci se neagă Calea Ascetă şi se citeşte despre Tantra.
Se observă principalele calităţi, apoi se jură că acestea nu vor mai fi manifestate niciodată;
Se părăseşte domiciliul şi zona frecventată şi se caută un loc ce contrazice toate condiţiile actuale,
dacă am trăit în oraş ne vom mută într-o peşteră sau pădure, iar dacă am trăit în solitudine vom caută o metropolă);
Nu se ia contact cu animale, oameni sau alte fiinţe tereste şi/sau din astral.
În caz că acest lucru începe sa ne placă, socializarea devine obligatorie şi intensă -atâta timp cât îşi păstrează caracterul neplăcut;
Se neagă foamea, apetitul sexual şi orice altă necesitate fizică, până când se ajunge în pragul nebuniei;
Apoi se neagă pragul, nebunia şi seninătatea mentală într-u totul şi simultan;
Se neagă aparenţa că aceasta ar fi o poezie comică şi se ia în serios şi se aplică.
Dacă în urma întrunirii tuturor acestor condiţii nu s-a realizat Revelarea Sinelui,
Atunci se neagă Calea Ascetă şi se citeşte despre Tantra.
miercuri, 13 ianuarie 2010
În flux de om
în flux de corp -supus schimbării
în flux de senetiment -ataşat de corp
în flux de minte -doresc permanenţă
Permanentă este suferinţa în flux de om.
în flux de senetiment -ataşat de corp
în flux de minte -doresc permanenţă
Permanentă este suferinţa în flux de om.
joi, 7 ianuarie 2010
ca un reminder la titlul blogului..
E plăcută, e genială!
e oribilă şi plictisitoare
e atât de amuzantă şi atât de paşnică
şi agresivă! te ridică, te învăluie, te pierzi..
Şi nu mai contează decât să dansezi, să te droghezi, să o săruţi.
E munca vieţii tale, e copilul, părintele şi partenerul tău
e un cer cu lună plină
e o moarte crâncenă şi una senină
e tot ce am simţit şi nu am putut scrie
e doar o iluzie.
e oribilă şi plictisitoare
e atât de amuzantă şi atât de paşnică
şi agresivă! te ridică, te învăluie, te pierzi..
Şi nu mai contează decât să dansezi, să te droghezi, să o săruţi.
E munca vieţii tale, e copilul, părintele şi partenerul tău
e un cer cu lună plină
e o moarte crâncenă şi una senină
e tot ce am simţit şi nu am putut scrie
e doar o iluzie.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)