sâmbătă, 28 septembrie 2013

Greutatea aripilor

                                                                             (link la poza)
 dacă fluturii ar avea mușchi
 s-ar duela toată ziua ca bărbații
 pentru femei cinstite de oțel
 
 pe soclu ar așeza eroi înaripați
 cărând în găleți triumfători
 tone de femei mecanice, cu bicepșii lor goi.
 
 s-ar duce la epilat
 să scape de praful colorat
 să lucească pectoralii
 să nu facă nămol la subraț.
 
 unii ar fi tatuați
 s-ar numi între ei frați
 și ar comite fratricide
 și s-ar face regi.
 
 totul pentru piulițele neșlefuite
 pentru balamelele neunse
 pentru șansa de a suda
 o bucată de tinichea.

marți, 14 mai 2013

Cum am facut rost de un dragon

Asta nu e dragonul meu, doar un desen luat din targ (Click pt sursa pozei)

Toata lumea stie la ce e bun un dragon la castel. Fiecare castel respectabil trebuie sa aibe un dragon. Altfel, cum s-ar putea apara in fata marilor pericole, cum ar putea fi demn de respect fata de celelalte case nobiliare, cum s-ar putea ridica la nevoie eroi din neamul sau, din batrana vatra, daca nu cu ajutorul arsitei propriului sau dragon? Cine ar mai inspira groaza, curaj, bucurie dar si dorinta de lupta, de glorie in inimile cetatenilor?

De la tatal meu, fostul rege, acum in exil la marginea marelui continent capitala (in urma angajarii sale intr-o misterioasa cruciada maritima - in care a luat cu el si vechiul nostru dragon), am mostenit acest mic regat. In care nu pot fi inca incoronat rege pana cand, dupa buna traditie, nu aduc un nou dragon sau altfel de animal scuipator de foc pentru castel.

Am inceput asadar riturile dobandirii unui nou ou de dragon.

In curtea noastra, batranii imi dadeau fiecare diferite sfarturi. Sa urmez calea dragonilor intelepti, sa merg pe drumul dragonului arzator si aprig, sa aleg inima dragonului.. sa caut salamandra in ape, sa aduc chimera din ceruri, sa devin un pheonix prin propria moarte.. toate idei fantastice dar nici una foarte sigura. Si nici unul nu stia exact de unde sa o apuc mai bine si pe ce drum ar fi mai intelept merg. Iar fiind totusi print mostenitor, aveam o responsabilitate fata de poporul meu, ce se astepta sa devin rege in curand, sa aleg cea mai buna varianta.

Dupa framantari si intrebari puse tuturor sfatuitorilor, batranilor locali si chiar celor din regatele prietene invecinate si studierea disperata a mai multor faimoase biblioteci, am ajuns la o singura concluzie.

Trebuie sa plec. Nu vreau sa imi parasesc regatul. Dar nu il pot conduce fara dragon. Iar deja am trecut mai mult de varsta la care se taie parul baietilor de razboinici pentru a deveni barbati. In curand voi deveni rusinea neamului si nu inteleptul stapanitor al acestuia daca nu pot stapani un animal de foc pentru regat. Iar aici clar nu pot dobandi alte informatii. Asadar am plecat. Imi pun toate sperantele spre Est. Voi parasi continentul si ma voi duce in vechiul taram unde chiar si copiii oricarui neam indepartat stiu ca acolo s-au nascut de multa vreme legendari balauri si dragoni fiorosi.

Nu mi-a fost usor sa imi iar ramas bun de la viata de la curtea castelului. Bucatele doicii batrane, grija reginei mama, a carui inima intristata avea sa ma astepte si sa ma jeleasca si sa spere pentru siguranta mea. Bunii prieteni din copilarie si ei de vatra nobila, a carui partener am fost de mic la cele mai frunoase jocuri, inteleptii si iubitii mei invatatori de toate artele, stiintele si mestesugurile.. si neamul meu. Cel trist, cel indurerat de grele vremuri ce se abat peste intregul continent capitala.. si de fapt peste intreaga lume. Ah... nu v-am spus? Nu am mai vrut sa mentionez partea asta. Dar nu suntem in cele mai luminoase vremuri.
Oh! Era sa uit de frumoasele doamne si domnite ce cu gingasie au sadit mladita dragostei in inima mea. Dar si pe batranul meu rege si tata exilat... pe sora mea principesa peste alt regat.. de toti acestia. inima sa nu imi pese? Cat de gol urma sa plec in drumul meu daca soarta mi-a pecetluit sa vars in inima atat amar?!
Dar mai bine asa. Mai bine sa iau acum oricat amar in inima... si gratiei zeilor sa ma rog sa fiu ajutat de vreun strain pe drum, de vreo adiere de vant sau de vreun loc de umbra.. si incet alinarea sa-mi gasesc pana cand in misiune sa razbesc! Oh.. caci cu atat mai mult amar si vai s-ar aduna toate in lume daca mi-as lasa tot ce iubesc fara rege. Trebuie sa supravietuiesc! Pentru ei si pentru mine la drum pornesc.

Si asa am hotarat.

Dar... cu o noapte inaintea iesirii din marea capitala.. in timp ce colindam plin de ganduri prin gradinile cetatii.. un bun prieten s-a apropiat.

 - Hai cu mine! zise el. La un vraci. Asa... sa vedem ce-o stii, ce-o vrea.
 - Hai bune prieten, ce vant bun te-a adus aici la mine in aceasta noapte, ma va duce si pe mine la acest vraci de care spui.

In gandul meu speram macar un sfat bun de drum sa iau de pe urma lui.
Insa soarta nu avea sa se plictiseasca in a ma surprinde!

...va urma.


miercuri, 27 martie 2013

Dumnezeu face graffiti pe navele ce calatoresc in spatiu-timp


(sursa desenului AICI!)

Pe pielea mea (caroserie)
uscate-s veacurile-n dungi. (neon)
*salturile in hiperspatiu produc astfel
de urme ca un fel de marca artistica
a Marelui Arhitect al tunelelor quantice.

Dogmaticele stanci  metalice
sed bland la umbra Supernovei,
turmele de atei - purtand embleme de zei
transforma staticul in vid
(motoarele ce pulverizeaza
in a lor matca combustibilul solid)
si dau frau orgoliului sa
creada in nemarginire.
Clipe tremurate - ani lumina rataciti,
Ca si corpurile noastre plate...

Sufletul nu face salturi precum metalul

Ochii se inchid oricum la fel

Mintii nu ii trebuie tezaur
decat cugent si mister.


Fuselajule, fuselajule
hidratat de noaptea nesfarsita
eu te preamaresc si pieii mele
reci si umede ii dai broboane
in plus, la fiecare semn de
avertisment cand calc
acceleratia in sus.


Din nou tunel, din nou
pictata este pielea noastra
Masinarie draga,
dulce rapida casa...
Am ajuns in alt Sistem...
Dar mi-a ajuns cat pentru o viata INTREAGA.
 *astfel de vieti cum nimeni nu mai traieste decat accidental si deci degeaba,
cine renunta la moarte pentru eternitate nu se alege nici cu una nici cu cealalta.


------------------------------------------------
Scrisa de Mihaela (protagonista dintr-un SF din imediata apropiere spatio-temporala)

joi, 7 februarie 2013

Discutie cu baiatul - 2044




Cu astfel de melodii i-as face educatie muzicala copilului meu
as spune: -Uite tata, asta ascultam eu pe vremea mea,
e dintr-o zona putin explorata a youtube-ului
dar sa ai speranta!
Caci ce se gaseste acum in cotloanele internetului contemporan
e mult mai vast si iti trebuie mai mult curaj de explorat decat
am exemplificat eu.. pe vremea mea.

Acum subcontientul s-a mai retras si fortele raului odata cu el
obscureaza din ce in ce mai putin trecerea in cealalta lume
si nu ma refer aici la a da diferite colturi caci stii si tu
foarte bine cum ca lumina ia de fapt curbe
in continuumul spatiu-timp.

Hai ca nu o mai dau in baliverne – treci si apuca-te de teme!

sâmbătă, 19 ianuarie 2013

Multumesc miscarilor de cerc, spirala si liniei drepte.


Suferinta este boala, suferinta este boala
ignoranta duce la irefutabila iritare
despartire intre suflete ca-ntre hotare
falsa amagire a teritoriului inseparabil
de fapt intortocheat in mintea celui
imbolnavit si ingreunat.
De un simplu cuvant ratat
de o minte perfida si perversa
ce le intoarce pe toate pe dos
si le face fara rost si fura
din gustul plin amarul si
ti-l toarna-n gura.
Si-altele le storc doar pe cele dulci
si cu ele amagesc prostimea
lenea si desfraul!
Imbarligand multimea pana confunda
fundul pamantului cu farul
taisul sabiilor cu imbratisarea
mainilor celor dragi
acum indepartati de temeri si
mandrie,
ramane in urma noastra doar
frustrare si simbrie
ce vom avea de plata
daca suntem norocosi in viata asta
daca nu pe lumea ailalta!

Luminat si totusi ascuns
in negrul nemultumirii
o scanteie de lumina
imi clarifica ziua firii
mele, interioare,
diferenta dintre suferinta
si intelegerea salvatoare!
Ghidusul ghid launtric zambeste,
ascuns privirii disperate
ascuns sentimentelor incetosate
ascuns agitatiei starii
promovate ca fiind starea de fapt,
vizibil doar claritatii
data in dar sinelui
cand rabd.
Cand stau
cand privesc
cand ma rog
cand neclintit
nu sper
nu cer
doar fac
si fara sa zac
las sa curga
ca prin
Cosmosul corect
energia blanda
dragii inimi
ce nu cunoaste minciuna.

Si hop.. si hai! si din chin
in vai! Si ca val
dupa fiecare vaitatura
se lasa cu o hora
si cu fiecare batatura
din piciora de om
dintr-o mana
sare-n mana
pace.

Si firei neajunsuri
i se dau capace!



marți, 11 decembrie 2012

Meeting at the end of the world


I met a girl at the end of a season.
Snow started to fall a few days after.
Few times I've seen her eyes.
Fewer songs I've heard been sung,
lately.. ain't nobody got time fo that.

Even my poetry is lame.
And I find myself not
in the mood to rearticulate.
I feel as if all the framework
is falling apart.

Days and nights and
temptations hold
little and littler
power.

Snow will fall and so will I.
Remembering things in my own way.
Forgetting them together with you.

Maybe now, time is not so much about learning
as it is about forgetting.

Forgetting frameworks.
Falling.
Breaking.
Pleasing none.

Scattering across the endless wastes of now
the boundless substance that is life.

joi, 8 noiembrie 2012

Fake mid-life crisis


Petrecerea e' toi
in capul meu e taraboi
ferme de vaci si oi
incrucisate genetic
dau de-a-ndoaselea
raspunsul coerent
hermetic.

Si ereditar, chiar si psihogenetic.
Totul poate fi precis. Totul
partial prezis, ma lasa
anatocmai corect.

Dar gol in cel mai pur
sens stiintific.

Atunci..

Dragilor onorati jurati ai juriului?
Fete caleidoscop, ochilor deliciu.
Cine-i vinovat de acest supliciu?

Caci in toata harababura... nu!
Nu ma simt nici implinit, nici abandonat
intr-un sir de numere superbe.

Iar tu, domnule judecator?
te simti atat de bine, jucand tontoroiu
in pielea cadavrelor celor
ce se regasesc in aceasta sala.
Marea sala de judecata!

Nu uita ca si tu faci parte din ea!?
Si eu!! Si ca esti la fel de predictibil..
ca si angoasa mea, de la a 35-a
zi de nastere falsa de pe facebook.

Multumesc. I rest my vase.