joi, 7 februarie 2013

Discutie cu baiatul - 2044




Cu astfel de melodii i-as face educatie muzicala copilului meu
as spune: -Uite tata, asta ascultam eu pe vremea mea,
e dintr-o zona putin explorata a youtube-ului
dar sa ai speranta!
Caci ce se gaseste acum in cotloanele internetului contemporan
e mult mai vast si iti trebuie mai mult curaj de explorat decat
am exemplificat eu.. pe vremea mea.

Acum subcontientul s-a mai retras si fortele raului odata cu el
obscureaza din ce in ce mai putin trecerea in cealalta lume
si nu ma refer aici la a da diferite colturi caci stii si tu
foarte bine cum ca lumina ia de fapt curbe
in continuumul spatiu-timp.

Hai ca nu o mai dau in baliverne – treci si apuca-te de teme!

sâmbătă, 19 ianuarie 2013

Multumesc miscarilor de cerc, spirala si liniei drepte.


Suferinta este boala, suferinta este boala
ignoranta duce la irefutabila iritare
despartire intre suflete ca-ntre hotare
falsa amagire a teritoriului inseparabil
de fapt intortocheat in mintea celui
imbolnavit si ingreunat.
De un simplu cuvant ratat
de o minte perfida si perversa
ce le intoarce pe toate pe dos
si le face fara rost si fura
din gustul plin amarul si
ti-l toarna-n gura.
Si-altele le storc doar pe cele dulci
si cu ele amagesc prostimea
lenea si desfraul!
Imbarligand multimea pana confunda
fundul pamantului cu farul
taisul sabiilor cu imbratisarea
mainilor celor dragi
acum indepartati de temeri si
mandrie,
ramane in urma noastra doar
frustrare si simbrie
ce vom avea de plata
daca suntem norocosi in viata asta
daca nu pe lumea ailalta!

Luminat si totusi ascuns
in negrul nemultumirii
o scanteie de lumina
imi clarifica ziua firii
mele, interioare,
diferenta dintre suferinta
si intelegerea salvatoare!
Ghidusul ghid launtric zambeste,
ascuns privirii disperate
ascuns sentimentelor incetosate
ascuns agitatiei starii
promovate ca fiind starea de fapt,
vizibil doar claritatii
data in dar sinelui
cand rabd.
Cand stau
cand privesc
cand ma rog
cand neclintit
nu sper
nu cer
doar fac
si fara sa zac
las sa curga
ca prin
Cosmosul corect
energia blanda
dragii inimi
ce nu cunoaste minciuna.

Si hop.. si hai! si din chin
in vai! Si ca val
dupa fiecare vaitatura
se lasa cu o hora
si cu fiecare batatura
din piciora de om
dintr-o mana
sare-n mana
pace.

Si firei neajunsuri
i se dau capace!



marți, 11 decembrie 2012

Meeting at the end of the world


I met a girl at the end of a season.
Snow started to fall a few days after.
Few times I've seen her eyes.
Fewer songs I've heard been sung,
lately.. ain't nobody got time fo that.

Even my poetry is lame.
And I find myself not
in the mood to rearticulate.
I feel as if all the framework
is falling apart.

Days and nights and
temptations hold
little and littler
power.

Snow will fall and so will I.
Remembering things in my own way.
Forgetting them together with you.

Maybe now, time is not so much about learning
as it is about forgetting.

Forgetting frameworks.
Falling.
Breaking.
Pleasing none.

Scattering across the endless wastes of now
the boundless substance that is life.

joi, 8 noiembrie 2012

Fake mid-life crisis


Petrecerea e' toi
in capul meu e taraboi
ferme de vaci si oi
incrucisate genetic
dau de-a-ndoaselea
raspunsul coerent
hermetic.

Si ereditar, chiar si psihogenetic.
Totul poate fi precis. Totul
partial prezis, ma lasa
anatocmai corect.

Dar gol in cel mai pur
sens stiintific.

Atunci..

Dragilor onorati jurati ai juriului?
Fete caleidoscop, ochilor deliciu.
Cine-i vinovat de acest supliciu?

Caci in toata harababura... nu!
Nu ma simt nici implinit, nici abandonat
intr-un sir de numere superbe.

Iar tu, domnule judecator?
te simti atat de bine, jucand tontoroiu
in pielea cadavrelor celor
ce se regasesc in aceasta sala.
Marea sala de judecata!

Nu uita ca si tu faci parte din ea!?
Si eu!! Si ca esti la fel de predictibil..
ca si angoasa mea, de la a 35-a
zi de nastere falsa de pe facebook.

Multumesc. I rest my vase.


miercuri, 24 octombrie 2012

mélancolie éternelle


Esti prima mea zi
esti ultima mea clipa
esti disperarea disipata in picaturi de ploaie
casapita de pamant la cadere
evaporata de soare
stoarsa din nou de nori
ca sa cada apoi
peste-a mea inviere;


esti uscaciunea pietrelor
invidia viespilor
pe albine,
prea putinul polen ce pe ele le tine
vesnic in zbor
pe mine ma tine abia sa mor;

Sursa imaginii: AICI


esti un adevar fals
albstru si rece
care ma accepta asa cum sunt
si ma doare atata indurerare
ma doare atat pamant sub picioare
atata suflet peste mine
atat cer sub cer.


Am transpirat de-atata tine
mi-a fost atat de dor de mine
numai rostogolul vremii m-a putut aduce
la sanul tau, la loc de cruce
unde nu mai am timp pentru altceva.


si nici o clipa
nu o sa aibe
ce imi spune.


luni, 22 octombrie 2012

My life


The people that I love
 I owe everything to.
For them I shall turn the world.

And to some of them,
 I owe even more than that.
For them, I shall accept it all.


For one of the most.
As fi pus o poza, ar fi fost una cu o imbratisare, care aflandu-se undeva deasupra lucrurilor ce pot exista, are puterea sa iti distruga lumea, daca te pierzi in ea. Sau daca te regasesti..

sâmbătă, 29 septembrie 2012

Odihnitu-sau talharii




Te iau de nas
te dau la lei
sa te joci de-a-ndoaselea cu ei;

te plesnesc peste san
te iubesc vanat
ca pe vanataia din cot;

te plesnesc peste bot
si tot ce pot sa port
eu port peste tot;

fara sa fiu stanjenit
de martiri obraznici
si erotristi odihniti;

fara sa ma stingheriti
aviz pentru parinti
si ortografie pentru bunici.

In urmele lor lasate de opinci
vad musuroaie de furnici
tesatoare cu degetele
lor tipa tapa, tipa tapa
peste toate tastele
tastaturii mele.

Straine, bine ai venit!
Ia un loc, fa-te comod
arunca-te peste bord
daca doresti senzatii tari.
Sau asteapta mai bine
revelatia din ultimul
vers.

Pacat ca l-am sters.