Hai mai stai!
Hai mai repede!
Hai sa mergem!
Nu-i de tine!
Ne e bine!
Ne e perfect.
Nu e drept.
Nu e logic!?
Nu-i placut.
Nu acum.
Ne e momentul.
Mai bine altfel,
altceva, altcumva
- altora!
Numai nu mie!
Poate pentru tine!
Dar pentru mine clar NU!
vineri, 27 iulie 2012
marți, 24 iulie 2012
Pasarile III
Trec stelele pe cer..
Si-n fata lor: nenumarate
pasarile trec pe cer -privilegiate
atata timp cat au pe ce
sa treaca atat de nestingherite
precum par din locurile noastre
privite.
Si trec si privitorii cerului
pe sub pasari presarate-n cer;
Si trec si ceruri - nenumarate
prin fata stelelor,
si stelele trec pe cer.. in consecinta
precum totul trece in final
in constiinta.
Si ce sensibile sunt ele
la grija mea de muritor.
Caci si nemuritoare stele;
la asfintit pare ca nasc,
la rasarit pare ca mor.
Lasand loc, cum lasa toti si toate,
umilele stele, nemuritoare, nenumarate
unui singur Soare.
Vezi si "Pasarile II" !
Si-n fata lor: nenumarate
pasarile trec pe cer -privilegiate
atata timp cat au pe ce
sa treaca atat de nestingherite
precum par din locurile noastre
privite.
Si trec si privitorii cerului
pe sub pasari presarate-n cer;
Si trec si ceruri - nenumarate
prin fata stelelor,
si stelele trec pe cer.. in consecinta
precum totul trece in final
in constiinta.
Si ce sensibile sunt ele
la grija mea de muritor.
Caci si nemuritoare stele;
la asfintit pare ca nasc,
la rasarit pare ca mor.
Lasand loc, cum lasa toti si toate,
umilele stele, nemuritoare, nenumarate
unui singur Soare.
Vezi si "Pasarile II" !
luni, 25 iunie 2012
5 poezii din seria - ic2n9e862
SMS
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa fiu cerc
Sa fiu cerc
Sa fiu cerc
Sa fiu automat
exprimat in cercuri
scrise automat.
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa ma scriu
De stofa aleasa
Incultura imi limiteaza scrisul
nu ma pot strofoca indeajuns
pentru a multumi un egol
pretentios lingvistic, istoric,
mitologic sau de alta
natura simandicoasa.
Slava Domnului pentru postmodernism.
De mere
Nu prea le am cu fotbalul
dar imi plac merele -
sunt suculente si ferme si
imi plac chiar daca se
gasesc la supermarket.
Uneori port conversatii despre
moarte - asa cu pretentii
spiritualo - buddhiste desi
ma tem de moarte in
realitate, dar.. imi plac
merele.
Clasicism
Vin la yoga - artistic artistic
cu maracini pe talpi sihastru
practic coloana dreapta - bastan
tin predici colegilor mei de maidan
foamete-n ceruri - spanac pe pamant
vin la yoga sa dansez si sa cant
cu stil si respect - pentru adevaratii plopi.
Adevarata a 5-a poezie
Adevarata a 5-a poezie
adevarat vorbind nu se poate scrie.
De vrei s-asterni cuvinte mici sau multe
indiferent ce scrii - ies toate oarbe, surde, mute.
De vrei sa o citesti - sa rostesti doar
vorba corbului - si mainii mortului sa-i pui
intre degete - pana corbului.. intre degetele reci;
Si glasul corbului in vanatul gatlej.
A 5-a poezie.. rece, oarba, muta, surda
stranie realitate - pur absurda.
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa fiu cerc
Sa fiu cerc
Sa fiu cerc
Sa fiu automat
exprimat in cercuri
scrise automat.
Sa ma scriu
Sa ma scriu
Sa ma scriu
De stofa aleasa
Incultura imi limiteaza scrisul
nu ma pot strofoca indeajuns
pentru a multumi un egol
pretentios lingvistic, istoric,
mitologic sau de alta
natura simandicoasa.
Slava Domnului pentru postmodernism.
De mere
Nu prea le am cu fotbalul
dar imi plac merele -
sunt suculente si ferme si
imi plac chiar daca se
gasesc la supermarket.
Uneori port conversatii despre
moarte - asa cu pretentii
spiritualo - buddhiste desi
ma tem de moarte in
realitate, dar.. imi plac
merele.
Clasicism
Vin la yoga - artistic artistic
cu maracini pe talpi sihastru
practic coloana dreapta - bastan
tin predici colegilor mei de maidan
foamete-n ceruri - spanac pe pamant
vin la yoga sa dansez si sa cant
cu stil si respect - pentru adevaratii plopi.
Adevarata a 5-a poezie
Adevarata a 5-a poezie
adevarat vorbind nu se poate scrie.
De vrei s-asterni cuvinte mici sau multe
indiferent ce scrii - ies toate oarbe, surde, mute.
De vrei sa o citesti - sa rostesti doar
vorba corbului - si mainii mortului sa-i pui
intre degete - pana corbului.. intre degetele reci;
Si glasul corbului in vanatul gatlej.
A 5-a poezie.. rece, oarba, muta, surda
stranie realitate - pur absurda.
duminică, 22 aprilie 2012
"post uman" - jocuri
1. Anunt din Bardo Dayli
fost rata salbatica, sobolan pe vas,
+ experienta ca animal de companie
(2x porcusor de Guineea, papagal)
Caut a fi angajat pe un post uman.
2. Tin post
De trei zile am mancat doar vase
de tot felul: adanci pentru ciorbe,
din acelea cu floricele albastre pe margini,
un ceainic cu doua cescute si ocazionalele
scrumiere (cand am fost prin baruri) sau solnite.
Ultima oara cand am mancat o persoana a fost de Pasti.
Acea tanara pe care am intalnit-o la magazin.
De atunci tin post uman.
3. Si iar chestii spirituale
Mi-e frig.. sau nu.
Am murit. Mare scofala!
Acum vad luminite... o tigara in intuneric
Si niste reflectoare.
Ce mai vis, ce mai stare!
Acest a fi.. post-uman.
4. aceasta nu e a mea. Sunt doar niste cuvinte
de pe un biletel - dupa o "stare" - de la o fata. Evident.
De la regasirea acelui bilet a pornit acet joc, mai sus vizibil.
"post-uman
inertia gandului in sfert de traire.
cuvant fluid
poarta spre stare"
fost rata salbatica, sobolan pe vas,
+ experienta ca animal de companie
(2x porcusor de Guineea, papagal)
Caut a fi angajat pe un post uman.
2. Tin post
De trei zile am mancat doar vase
de tot felul: adanci pentru ciorbe,
din acelea cu floricele albastre pe margini,
un ceainic cu doua cescute si ocazionalele
scrumiere (cand am fost prin baruri) sau solnite.
Ultima oara cand am mancat o persoana a fost de Pasti.
Acea tanara pe care am intalnit-o la magazin.
De atunci tin post uman.
3. Si iar chestii spirituale
Mi-e frig.. sau nu.
Am murit. Mare scofala!
Acum vad luminite... o tigara in intuneric
Si niste reflectoare.
Ce mai vis, ce mai stare!
Acest a fi.. post-uman.
4. aceasta nu e a mea. Sunt doar niste cuvinte
de pe un biletel - dupa o "stare" - de la o fata. Evident.
De la regasirea acelui bilet a pornit acet joc, mai sus vizibil.
"post-uman
inertia gandului in sfert de traire.
cuvant fluid
poarta spre stare"
Vishnu la facultatea mea
Am venit la facultate, draga Vishnu. Esti multumit?
Sunt confuz si dorm pe mine - azi-noapte n-am dormit.
De la durerea de dinte, ce altceva? Esti multumit? Da, da!
Iar acum ma prefac a scrie ceva. Draga Vishnu... puslama!
Sunt confuz si dorm pe mine - azi-noapte n-am dormit.
De la durerea de dinte, ce altceva? Esti multumit? Da, da!
Iar acum ma prefac a scrie ceva. Draga Vishnu... puslama!
Si poezia asta era pentru cineva
(fara titlu oficial inca)
A ta tacere langa mine-mi bate
inima in pulsuri ritmate de duet
ascuns albastru violet patruns
de stele calauzitoare,
muribundele cerului aprins..
Pe furis prin tine vad si valuri
ma despoaie de invalurite panze
acum patrunse - te sarut
hranitor din cap pana-n picioare
la ale caror urme ma cuprind
in mine pana la sfarsit
de m-ai lasa doar sa ma-ntind
in fata lor.. in urma ta
deasupra noastra
o ultima sclipire
Efemera Nemurire
fericite nefericte atins
odata ce te-am cunoscut
odata ce m-am stins.
2012 - Asta e cea mai noua poezie de fapt, din cele ce l-am postat acusi si urmeaza dupa ea. Majoritatea sunt gasite pe diverse ciorne de acum cativa ani.
A ta tacere langa mine-mi bate
inima in pulsuri ritmate de duet
ascuns albastru violet patruns
de stele calauzitoare,
muribundele cerului aprins..
Pe furis prin tine vad si valuri
ma despoaie de invalurite panze
acum patrunse - te sarut
hranitor din cap pana-n picioare
la ale caror urme ma cuprind
in mine pana la sfarsit
de m-ai lasa doar sa ma-ntind
in fata lor.. in urma ta
deasupra noastra
o ultima sclipire
Efemera Nemurire
fericite nefericte atins
odata ce te-am cunoscut
odata ce m-am stins.
2012 - Asta e cea mai noua poezie de fapt, din cele ce l-am postat acusi si urmeaza dupa ea. Majoritatea sunt gasite pe diverse ciorne de acum cativa ani.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)