duminică, 22 aprilie 2012

Vishnu la facultatea mea

Am venit la facultate, draga Vishnu. Esti multumit?
Sunt confuz si dorm pe mine - azi-noapte n-am dormit.
De la durerea de dinte, ce altceva? Esti multumit? Da, da!
Iar acum ma prefac a scrie ceva. Draga Vishnu... puslama!

Fă paşi

Fiecare om are paşii săi
Fiecare pas are viata sa
Viata e traită cu fiecare pas.

Si poezia asta era pentru cineva

(fara titlu oficial inca)

A ta tacere langa mine-mi bate
inima in pulsuri ritmate de duet
ascuns albastru violet patruns
de stele calauzitoare,
muribundele cerului aprins..
Pe furis prin tine vad si valuri
ma despoaie de invalurite panze
acum patrunse - te sarut
hranitor din cap pana-n picioare
la ale caror urme ma cuprind
in mine pana la sfarsit
de m-ai lasa doar sa ma-ntind
in fata lor.. in urma ta
deasupra noastra
o ultima sclipire
Efemera Nemurire
fericite nefericte atins
odata ce te-am cunoscut
odata ce m-am stins.




2012 - Asta e cea mai noua poezie de fapt, din cele ce l-am postat acusi si urmeaza dupa ea.  Majoritatea sunt gasite pe diverse ciorne de acum cativa ani.

vineri, 27 ianuarie 2012

Fluierand

Culmile tale sfinte,
Trecatorile cele strimt,
Dealurile far de cuvinte
si ale tale vai - adanci
umedele alunecoase stanci
si pietre de morinte
-de la Popasul Pas Fierbinte.

Pe toate mi le-aduc aminte
greu, incet, usor mereu
usor acum, cand rad, cand spun
cand jur cu inima pe-a ta ureche
din pestera Craiasa Mare - rasare rima veche
ce-adunata-n ramuri si pusa la geamuri
face sa tremure dragoni - balauri
si neamuri din batrani parinti
sa se roage pentr-ale noastre minti.

Sa se deschida Cerul - Tuni!
Si piscurile lasa
asupra lor sa le doboare
usor si ferm convingatoarea zare
din a carei raza sper
in fiecare zori.

joi, 20 octombrie 2011

În eternă îmbrățișare

Caldă-mi este noaptea
Și frigul mi-este tihnă
Singurătatea pace
Și ochiului meu orb - lumină.
-lângă tine

Freamăte și vuiet
Alungate-s de o șoaptă
Rostită de cristale buze
În urechea mea dreaptă,
Ce aplecată-i doar de adevăr.
Și-mi spui ușor.. că am să mor.

Și rost apus..
Și cuvinte mute.
-ca răspuns și îmbrățișare
Și tot ce-i nou va sta ascuns
-la atingerea ta.
În eternă îmbrățișare.

duminică, 4 septembrie 2011

Parcă "Păsările 2" ar suna mai bine

Păsările trec pe cer
Păsările trec în libertate
Păsările cad și se opresc
Păsările-s moarte toate.

Păsările moarte trec pe cer.
În izbânda lor în libertate.
Cadavrele înaripate trec.. pe cer.
Prin nori-i morți și vântu-i mort
și moarte-s toate.

Nenăscutele păsări trec
pe cerul nenăscut
de neclintitul vânt purtate.

De-ar fi să trec și eu ca ele..
Să mor, să mă îngropi râzând.
Pământul, ce mi-e drag, de-ți cere
corpul putregai,
să-l lași să-l aibe, să i-l dai.
Și să mă îngropi pe mine laolaltă
cu păsările nenăscute - în Rai.

Vezi si "Pasarile 1",
Si "Pasarile III"!

vineri, 5 august 2011

Nakama Yoga

In Grija Tatalui, in Cuib
copii-I se aduna,
se ascund prin ramurele
a unui Trunchi de noapte buna.

Vreascurile misluite de mister
ne-au adunat in Pace.
Coliere stralucesc in cer
Taina noua, noi desfacem.

A ne regasi, a relua,
a invinge moartea impreuna
a pandi ocazia Ultima.
Calea cunoscuta de cei Mari
Noua, sa ne fie cunoscuta.

Frati de oase - Frati in Cer
Frati in inimi glorioase.
Slavile si ofrandele noastre
Unicului Nostru Stapan.

Fericita Cale - Nakama Yoga


Ce inseamna Nakama? Articol explicativ CLICK AICI